Cumhurbaşkanı Erdoğan, AYM’ye bir üye atayacak

Anayasa Mahkemesi üyesi Muhammed Emin Kuz’un 12 Mayıs’ta emekli olmasının ardından yeni üye ataması henüz yapılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Kuz’un yerine kısa süre içinde yeni üye atanacak.

Anayasa Mahkemesi üyesi Muhammed Emin Kuz, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı görevini sürdürürken 8 Mart 2013’te Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş ve 14 Mart 2013’te göreve başlamıştı. 12 Mayıs 1959 tarihinde doğan Kuz, 65 yaşını doldurduğu için 12 Mayıs 2024’te emekli oldu. Ancak bu tarihten 3 Haziran’a kadar Kuz’un yerine yeni üye ataması henüz yapılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kısa süre içinde Kuz’un yerine Anayasa Mahkemesi’ne yeni üye atamasını yapması ve bu kararın da Resmi yayımlanması bekleniyor.

ARSLAN’IN DA GÖREV SÜRESİ DOLMUŞTU

Anayasa Mahkemesi’nde Kuz’dan önce de eski başkan Zühtü Arslan’ın 12 yıllık görev süresi dolmuştu. Arslan’ın görev süresinin dolmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yükseköğretim Kurulunca gösterilen üç aday arasından Ömer Çınar’ı Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçmişti. Arslan’dan boşalan Anayasa Mahkemesi başkanlığına ise üyeler arasındaki seçimle Kadir Özkaya getirilmişti.

KAYNAK: AYDINLIK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x