İsrail-Filistin çatışması sigorta fiyatlarını artırdı

Türk P&I Sigorta Genel Müdürü Ufuk Teker, İsrail-Filistin çatışmasının deniz ticaretinde sigorta primlerini ve navlun ücretlerini artırdığını söyledi. Teker, çatışmanın şimdilik deniz ticaretine etkisi olmadığını ancak savaşın diğer ülkelere de sıçraması halinde sigorta konusunda ciddi sorunlar yaşanacağını kaydetti.

Deniz sigortacıları açısında İsrail-Filistin çatışması ile Rusya-Ukrayna savaşı arasında ciddi farklar olduğunu belirten Teker, “Karadeniz’in kapalı deniz olması, savaşan iki tarafın deniz kuvvetlerine ve her iki tarafın da ticaret yapan limanlara sahip olması nedeniyle durum, İsrail-Filistin çatışmasından çok farklı. Rusya ambargoya tabi ülke. Karadeniz’de gemilere sigorta teminatı verilmiyor. Karadeniz’de durum çok daha kritik seviyede. İsrail limanları ise şu anda ticarete açık, gemiler seferlerine devam ediyor, sigorta teminatı da veriliyor. Ama sigorta prim seviyelerinde iki, hatta üç katına varan artışlar var. Savaşın yayılması ihtimali herkesi tedirgin ediyor. Armatörlerin taşıma ücretlerini bu tarz krizler yukarıya doğru hareket ettiriyor. Çünkü riskli bölgelere sefer yapılıyor, bu da fiyatları etkiliyor” dedi.

BÖLGEDEN TALEP ALIYORUZ

Ufuk Teker, son günlerde, bölgeden yolcu ve araç tahliyesi yapacak Ro-Ro gemilerinden sigorta talebi gelmeye başladığını vurgulayarak, “Türkiye’den Akdeniz’e ve İsrail’e giden gemilerin bir kısmının sigortaları bizde. Bizim filomuz içinde 7 bin 500 deniz aracı var ve Türk P&I’ın içinde olmadığı filo Akdeniz’de azalmaya başladı. Bölgede dominasyonumuz artıyor. Şimdilerde İsrail’den araç ve yolcu tahliyesi yapacak olan Ro-Ro gemilerinden sigorta talepleri gelmeye başladı. Bunları değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

BİR MİLYAR DOLAR TEMİNAT

Ufuk Teker, Türk P&I’ın 10. kuruluş yıldönümünü kutladıklarını da ifade ederek, uluslararası pazardan temin ettikleri reasürans kapasitesini, deniz sigortacılığı ürünlerine çevirip, bunu da uluslararası pazarlarda tekrar sattıklarını kaydetti. Teker, “17 ülkeye sigorta teminatı sunuyoruz. Londra merkezli sigortacılardan 1 milyar dolarlık teminat sağlıyoruz ve bunu dünyadaki armatörlere, deniz taşıyıcılarına sigorta ürünü olarak veriyoruz” dedi.

Dünyadaki gemileri sigortalayarak, 60 milyon dolarlık hizmet ihracatı sağladıklarına da değinen Teker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun içinde Türk sahipli filolar var ama bizim sigorta verdiklerimizin yüzde 60’a yakını yabancı müşterilerden oluşuyor. Artık ürünümüzü dünyada satabiliyoruz. Biz kurulmadan önce böyle bir ihracat yoktu. Sigorta filomuz üzerinde 7 bin 500’ün üzerinde gemi var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x