İsrail tanklarla sardı, hastaneleri kuşattılar… Şifa’ya saldırı: 20 ölü

İsrail ordusu, Hamas’ın komuta merkezi olduğunu iddia ettiği Gazze Şeridi’nin en büyük hastanesi olan Şifa’nın yerleşkesini hedef aldı. Gazze Sağlık Bakanlığı, saldırıda en az 20 kişinin hayatını kaybettiğini ve çok sayıda yaralı olduğunu açıkladı. Bakanlık ayrıca El Rantisi, Nasır ve Endonezya hastanelerinin İsrail tankları tarafından kuşatıldığını bildirdi. İsrail’in Şifa Hastanesi çevresine uluslararası hukuka göre kullanımı yasak olan fosfor bombası attığı iddia edilirken, bombardımanın dün gece boyunca yoğun şekilde sürdüğü bildirildi.

‘KORKU İÇİNDEYİZ’

İsrail güçlerinin, sivillerin ve gazetecilerin barındığı hastane bahçesini vurduğunu açıklayan El Şifa Hastanesi Genel Müdürü Muhammed Ebu Salmiya, çevrede şiddetli çatışmalar yaşandığını belirtti. Ebu Salmiya, “Hastanenin yakınına bomba atılmadan bir saniye bile geçmiyor. Birçok cam kırıldı. Doktorlar, hastalar ve yerinden edilmiş insanlar korku ve endişe içinde” dedi. Gazze Sağlık Bakanlığı, binlerce hastanın, sağlık personelinin ve sivillerin su ve yiyecek olmadan hastanelerde mahsur kaldığını belirtti.

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNE ATEŞ

El Nasr ve El Rantisi hastanelerinin müdürü Mustafa el Kahlut, çatışmaların yoğunlaşması nedeniyle içerideki doktorların ve hastaların tahliye edilmesi çağrısında bulundu. El Kahlut, “Tamamen kuşatıldık, hastanenin dışında tanklar var ve buradan çıkamıyoruz. Elektriğimiz yok, hastalara oksijen yok, ilacımız ve suyumuz yok” diye konuştu. Bölgede sivillerin sığındığı büyük hastanelerden olan Endonezya Hastanesi’nin etrafında da gece boyunca çatışma yaşandı. Dün akşam saatlerinde de Kudüs Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesine ateş açtığı belirtildi.

‘DIŞARI ÇIKAMIYORUZ’

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Filistinli Ebu Muhammed, Gazze şehrinin kuzeydoğusundaki mahallesinin bombalanmasının ardından 15 akrabasıyla birlikte Şifa’ya sığındığını belirterek “Güvenli bir yer kalmadı. Hastane etrafında sürekli çatışma var. Dışarı çıkmaya korkuyoruz” dedi.

JENATÖRLER ‘YEMEK YAĞI’ İLE ÇALIŞIYOR

16 yıl boyunca Gazze’deki hastanelerde gönüllü olarak çalışan Norveçli doktor Mads Gilbert, sosyal medyadan yayınladığı videoyla Şifa Hastanesi’nin yakıtının tükendiğini ve aktif olan birkaç jenatörün “yemek yağıyla” çalıştırdığını söyledi. Gilbert, Şifa’nın operasyon ekipmanlarını sterilize ettiği birimi, oksijen üretim ünitelerini, morglardaki klimaları kapattığını belirtti. İsrail hükümetini “sadistik” olarak nitelendirerek ordunun Filistinlilerin var olma hakkına saldırdığını belirten Gilbert, “Bu Filistinlilerin toplu halde cezalandırılmasıdır. İsrail’i durdurmalıyız. Süresiz ateşkes olmalı. Zamanımız kalmadı” ifadelerini kullandı. Bu arada Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, Endonezya Hastanesi’nde elektrik, su ve iletişimin kesildiğini duyurdu.

ABD: GAZZE’DE CAN KAYBI ÇOK DAHA FAZLA

Yakın Doğu İşlerinden sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Barbara Leaf, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi panelinde yaptığı konuşma sırasında, Gazze’deki çatışmalarda bir aydan fazla süredir İsrail tarafından öldürülenlerin sayısının muhtemelen “bahsedilenden daha yüksek” olduğunu söyledi. Bakan Yardımcısı Leaf, şunları söyledi: “Bu çatışma ve savaş koşullarında, herhangi birimiz için kayıp oranlarının ne kadar olduğunu değerlendirmek çok zor. Bu sayıların çok yüksek olduğunu düşünüyoruz ve muhtemelen şu ana kadar rapor edilenden daha da yüksek olabilir.”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da dün Hindistan ziyareti sırasında “Şu ana kadar çok fazla Filistinli öldürüldü, son birkaç haftada çok fazla sivil zarar gördü. Onların zarar görmesini engellemek için mümkün olan her şeyi yapmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

BIDEN ‘İNANMIYORUM’ DEMİŞTİ

ABD Başkanı Joe Biden geçen ay yaptığı bir basın toplantısı sırasında, Gazze’den gelen ölü sayılarına hiç inanmadığını söylemişti. – Yunus PAKSOY/WASHINGTON

OKULU VURDU: 50 ÖLÜ

İsrail’in El Burak okuluna düzenlediği saldırıda yaklaşık 50 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. El Burak okulundan çıkarılan cesetlerin Şifa Hastanesi’ne götürüldüğü aktarıldı.

Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’den bu yana toplam can kaybının 4.506’sı çocuk 11 bin 78’e çıktığı açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x