Xiaomi Modena EV sahip olduğu özelliklerle dikkat çekiyor

Xiaomi, elektrikli araç sektörüne giriş yapmaya hazırlanıyor ve bu yılın sonunda piyasaya sürmeyi planladığı Modena modeliyle ilgili heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Firma, bu lansman öncesinde, kaza tespiti ve acil durum irtibatı konusunda yenilikçi bir patent başvurusunda bulundu. Patent, aracın kaza anında durumunu analiz eden ve gerektiğinde acil servislerle iletişime geçen üç modüllü bir sistem tasarımını içeriyor.

Bu yenilikçi sistem; ‘Get’ adlı modül, ‘Determine’ modülü ve ‘Communication’ modülü olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Get modülü, araçtaki mevcut durumu gözlemliyor; batarya arızası, devre hatası, hava yastığı açılması ve tekerlek ayrılması gibi faktörleri izliyor. Determine modülü ise bu bilgileri kullanarak kazaları ‘Level 1’ veya ‘Level 2’ olarak sınıflandırıyor.

Level 1 kategorisine giren kazalar, önemsiz hasarları işaret ediyor. Örneğin, bir camın çatlaması ya da tamponun zarar görmesi gibi durumlar bu kategoriye dahil. Böyle bir kaza gerçekleştiğinde, sistem aracın önceden tanımlanmış acil durum irtibatına bir metin mesajı gönderiyor ve kaza bilgisini iletmiş oluyor.

Xiaomi Modena EV sahip olduğu özelliklerle dikkat çekiyor

Daha ciddi sonuçlara yol açan Level 2 kazalarında ise durum biraz daha farklı işliyor. Araç devrilmesi, yağ tankı sızıntısı veya tekerlek ayrılması gibi daha ciddi hasarlar bu kategoriye giriyor. Bu tür bir durumda sistem, tanımlı acil irtibat numarasına bir bildirim mesajı gönderiyor ve acil servis merkezine otomatik bir çağrı yapıyor.

Acil durum çağrısı gerçekleştiği süre zarfında sistem, acil ve acil olmayan tüm aramaları reddediyor. Acil çağrı sona erdikten sonra, sistem acil servisten bir geri arama bekliyor. Bu bekleme süresi boyunca acil olmayan kontaklardan gelen çağrılar reddediliyor; yalnızca acil durum kontakları veya acil servis merkezinin aramalarına izin veriliyor.

Ayrıca, acil servis merkeziyle koordinasyon sağlandıktan sonra kurtarma için bir bekleyiş süresi başlıyor. Eğer belirlenen süre içinde kurtarma gerçekleşmezse, sistem önceden tanımlı acil kontağa bir kez daha arama yapıyor.

Xiaomi Modena’nın, bu gelişmiş kaza tespiti ve acil durum uyarı sisteminin yanı sıra BYD’nin LFP ve CATL Qilin pil teknolojileri, bir Snapdragon 8295 işlemci ve daha pek çok ileri teknolojiyi bünyesinde barındıracağı bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x