Yeni bakanlar koltuklarını devraldı

ANKARA Milliyet – Sağlık Bakanlığı’ndaki devir teslim töreninde Eski Bakan Fahrettin Koca, “Bu bir veda konuşması değil. İnsanımıza karşı mesuliyet duygum ömür boyu devam edecek. Meclis’te yaptığım yeminle başlayan bakanlık görevimdeki 2 bin 183 gün, hayatımın tamamen milletime adanmış günleridir” dedi.

Sağlıkta liderlik hedefi

Koca, Elazığ depremi, Kovid-19 salgını ve 6 Şubat depremlerini anımsatarak, “Benim dönemim acı ve sarsıcı olayların dönemi oldu. Bu üç olayda ağır sınavlar verdik. Sağlık sistemimizin bu sınavları başarıyla verdiğini inanıyorum” diye konuştu.

Yeni Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu da, hem hasta hem çalışan memnuniyetinin öncelikleri arasında olduğunu belirterek “Türkiye, bugün sağlık hizmetinde dünyanın sayılı ülkeleri haline gelmiş durumda. Dünyanın her tarafından insanlar buraya hizmet almaya, sağlığını bulmaya geliyor. Türkiye’nin bundan sonraki en büyük hedeflerinden bir tanesi, sadece sağlık hizmetini sunmak değil, aynı zamanda sağlık bilgisini, teknolojisini üretmek, bu konuda dünyanın lider ülkeleri arasında olmaktır” ifadelerini kullandı.

‘Vicdanen müsterihim’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndaki törende koltuğunu Murat Kurum’a devreden Mehmet Özhaseki ise, “Şerefli bir görevi ifa etmeye çalıştım. Gücüm neye yetiyorsa onu yaptım. Vicdanen çok müsterihim. Makamlara gelmekten ziyade giderken başınızın dik olması çok önemli. Yarım bıraktığım işleri kardeşim tamamlayacaktır diye ümit ediyorum” dedi.

Kentsel dönüşüm vurgusu

Kurum da, depremzedelerin evlerini bir an önce teslim etme arzusunda olduğunu belirtti. İstanbul’da kendiliğinden yıkılan binaları anımsatan Kurum, “81 ilimizde deprem dönüşümü noktasında yapılması gereken her türlü gayreti göstereceğiz. Hiçbir siyaset gözetmeksizin hep birlikte elimizi, gövdemizi taşın altına koyarak deprem dönüşümünü gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Yeminden sonra tebrik kuyruğu

Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplanan Genel Kurul’da, bakan atamalarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okundu. Ardından Memişoğlu ve Kurum kürsüye gelerek, yemin etti. Bakanların yemin etmesinin ardından 15 dakika ara verildi. Arada milletvekilleri yeni bakanları tebrik etti. AK Partili vekiller tebrik için salonda uzun bir kuyruk oluşturdu. Kurum’un bakan olmasıyla birlikte milletvekilliği düştü. Böylece AK Parti’nin Meclis’teki sandalye sayısı 264’e indi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x